پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 28 اردیبهشت 1403

طراحی، ساخت و نصب دوربین کوره برای نیروگاه‌‌ها محقق شد

گزارش پایگاه خبری پژوهشگاه نیرو، "وحید حمیتی واقف" عضو هیئت علمی پژوهشگاه نیرو با اشاره به ساخت و استفاده از این دوربین در نیروگاه، گفت: ارزش افزوده و اثربخشی ایجاد شده دراثر به‌کارگیری این تجهیز در نیروگاه شامل صرفه‌جویی ارزی به میزان 100 هزار دلار و ارتقاء پایش وضعیت گردابه آتش و کاهش تنش حرارتی است.

مدیر طرح توسعه فناوری تجهیزات اندازه گیری پژوهشگاه نیرو عنوان کرد: این محصول در مقایسه با نمونه خارجی، با هزینه کمتر از 20 درصد ساخته شده است. قیمت تقریبی نمونه خارجی این محصول در حدود 50 هزار دلار است و با توجه به اینکه تقریبا همه واحدهای نیروگاه‌های بخار به این تجهیز نیاز دارند، بومی‌سازی این محصول، مانع از خروج مقادیر قابل توجهی ارز از کشور خواهد شد.

 

واقف ادامه داد: دوربين كوره نيروگاهي يكي از تجهيزات ضروري براي راه‌اندازي و بهره‌برداري از كوره بويلر است و در نیروگاه های حرارتی به منظور پایش و حفاظت گردابه آتش بویلر به کار می‌رود و از تجهیزات حساس و حیاتی نیروگاه است.

 

وی همچنین به مزیت استفاده از این دوربین اشاره کرد و افزود: استفاده از این دوربین و حفاظت گردابه آتش بهره‌بردار را قادر به تشخیص تشکیل گردابه آتش در وسط بویلر می‌نماید که با نمایش پروفایل صحیح گردابه آتش توسط این دوربین، عملیات عیب‌یابی و اصلاحات لازم انجام می‌شود.

 

واقف ادامه داد: در صورت عدم عملکرد این دوربین‌ها، خوردگی زودهنگام و در نتیجه نیاز به تعویض زودهنگام لوله‌های بویلر و نیز کاهش بازدهی واحدها اتفاق می‌افتد.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه نیرو همچنین به اهمیت استفاده از این دوربین در نیروگاه‌ها اشاره کرد و اظهار کرد: در هنگام راه اندازي واحد، وجود دوربين کوره موجب اطمينان بهره‌بردار از وجود و كيفيت شعله داخل بويلر شده و به نوعي نقش حفاظتي و جلوگيري از انفجار در داخل بویلر دارد. همچنین پس از بهره‌برداري و در شرايط بهره‌برداري نرمال نيز وجود دوربين موجب مشاهده گوي آتش تشكيل شده و بازرسي وضعيت شعله مشعل‌ها خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: حضور دوربین کوره تاثیر مستقیمی بر جلوگیری از آسیب دیدن لوله‌های بویلر دارد. در واقع چنانچه الگوی توزیع حرارتی در محوطه داخلی بویلر صحیح و متوازن نباشد، سبب تغییر دمایی بخشی از بویلر نسبت به بخشی دیگر شده و آسیب دیدن بخشی که در معرض دمای بیشتر است را در پی خواهد داشت.

 

شایان ذکر است طراحی، ساخت و نصب دوربین کوره برای نیروگاه‌ها، با همکاری پژوهشگاه نیرو و حمایت شرکت برق حرارتی توسط شرکت آریا فرتاک نویان انجام شده است.